Chirurgia i anestezjologia psów i kotów

Informacje ogólne:

Status przedmiotu- przedmiot obligatoryjny

Semestr – 9

Wymiar zajęć (45 godzin ćwiczeń i 15 godzin wykładów)

Forma zaliczenia:   zaliczenie w formie pisemnej wg harmonogramu

Egzamin końcowy: w formie pisemnej

Osoba prowadząca przedmiot cząstkowy: prof. dr hab. Marek Galanty

Prowadzący wykłady:   prof. dr hab. Marek Galanty

Prowadzący ćwiczenia:

• dr hab. Marek Galanty   (MG)
  • dr hab. Jacek Sterna prof. nadzw (JS)
  • dr Beata Degórska (BD)
  • dr Teresa Mastalerz (TM)
  • dr Piotr Trębacz (PT)
  • wet. Piotr Kowalczyk (PK)
  • wet. Aleksandra Totkowicz (AT)
  • wet. Jan Frymus (JF)
  • wet. Agata Migdalska (AM)

Jednostka organizacyjna – Katedra Chorób Małych Zwierząt z Kliniką, Wydział Medycyny Weterynaryjnej

Cele nauczania przedmiotu

Celem nauczania jest nauczanie chirurgii ogólnej, anestezjologii, diagnostyki i leczenia chirurgicznych chorób u małych (pies kot).

Szczegółowy program wykładów z Chirurgii i anestezjologii w ramach przedmiotu Choroby psów i kotów :

1. Niedrożność górnych dróg oddechowych. Choroby powodujące niedrożność górnych dróg oddechowych. Objawy i rozpoznawanie różnicowe. Wskazania do leczenia operacyjnego
  2. Chirurgia wybranych chorób w obrębie klatki piersiowej, urazy, gromadzenie płynu w jamie opłucnej torakotomia
  3. Laparotomia u zwierząt. Wskazania do laparotomii. Rodzaje cięć brzucha. Zamknięcie powłok po laparotomii
  4. Choroby przełyku u małych zwierząt. Rodzaje, objawy kliniczne i rozpoznanie. Postępowanie lecznicze
  5. Rozszerzenie i skręt żołądka. Istota choroby, etiopatogeneza. Objawy i rozpoznawanie. Leczenie zachowawcze i operacyjne
  6. Niedrożności jelit. Rodzaje niedrożności. Objawy kliniczne i rozpoznawanie –Wskazania do leczenia operacyjnego.
  7. Niedrożności dróg moczowych. Objawy, rozpoznawanie, leczenie Cz I
  8. Niedrożności dróg moczowych. Objawy, rozpoznawanie, leczenie Cz. II
  9. Przepukliny, przyczyny i rodzaje przepuklin, objawy kliniczne, zasady postępowania terapeutycznego
  10. Zapalenie otrzewnej. Występowanie, przyczyny, objawy i rozpoznawanie, leczenie       st
  11. Przyczyny, klasyfikacja, objawy i rozpoznawanie przerwań ciągłości kości u zwierząt. Doraźne postępowanie w przypadku złamań kości. Biologia gojenia się złamania. Zachowawcze metody leczenia złamań
  12. Wskazania i metody operacyjnego leczenia złamań. Powikłania w leczeniu złamań.
  13. Zwichnięcia stawów
  14. Pacjent pourazowy, zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia.
  15. Operacyjne metody leczenia nowotworów u małych zwierząt.. Wskazania do operacji. Metody chirurgicznego leczenia nowotworów

Szczegółowy program ćwiczeń z Chirurgii i anestezjologii w ramach przedmiotu Choroby psów i kotów:

Tematy ćwiczeniowe oraz osoby prowadzące zajęcia:

1. Choroby ucha zewnętrznego: rany, krwiaki, stany zapalne, nowotwory (BD)
  2. Diagnostyka i leczenie chirurgiczne schorzeń powodujących zaburzenia w oddawaniu moczu (niedrożnośc cewki moczowej, kamica pęcherza moczowego, nowotwory, rany (MG, PT, AT)
  3. Przepukliny: pachwinowa, pępkowa, przepony miednicy, pourazowa (JS, JF)
  4. Choroby oczodołu, powiek, gałki ocznej. Urazy gałki ocznej (JS, AT)
  5. Rany – przyczyny, rodzaje ran, objawy, diagnostyka, postępowanie (PT, BD)
  6. Choroby związane z niedrożnością przewodu pokarmowego – wgłobienie, skręt żołądka, nowotwory żołądka i jelit, konglomerat, ciała obce, choroby odźwiernika (PT, JF)
  7. Zasady kwalifikacji pacjenta do grup zagrożenia anestezjologicznego w/g ASA z uwzględnieniem wieku, stanu klinicznego, stopnia zaawansowania choroby. Schematy znieczuleń.(TM)
  8. Ektopia moczowodowa, nietrzymanie moczu (PT)
  9. Traumatologia – zwichnięcia, złamania (JS, PK)
  10. Resuscytacja krążeniowo- oddechowa (TM)
  11. Laparotomia i zabiegi na terenie jamy brzusznej (gastrotomia, enterektomia, splenektomia – w zależności od obecności poszczególnych przypadków klinicznych) (BD, PK)
  12. Diagnozowanie i leczenie chirurgiczne schorzeń odbytu: nowotwory odbytu, wypadnięcie odbytnicy, choroby zatok przyodbytowych (zapalenia, zmiany nowotworowe) (PT)
  13. Choroby zębów i przyzębia – ropnie okołozębowe, kamień nazębny, urazy zębów i trzewioczaszki – ekstrakcje, wady zgryzu – metody postępowania, przetrwałe zęby mleczne (TM)
  14. Diagnostyka nowotworów skóry i tkanek miękkich – rodzaje, rozpoznanie. Mięsaki poiniekcyjne (BD)
  15. Amputacje: kończyn, palców, ogona (JS)

Literatura obowiązkowa

Chirurgia Małych Zwierząt T I, II, III. Pod red. Marka Galantego PWRiL 2013

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu.