photo1 photo1 photo1 photo1 photo1 photo1 photo1 photo8 photo9 photo10


Abu Dhabi Falcon Hospital 2016

wtorek 29.10.2019

,,8 weeks internship in Avian Medicine and Surgery in Abu Dhabi Falcon Hospital”

 

            Abu Dhabi Falcon Hospital to największy szpital na Świecie specjalizujący się w leczeniu chorób sokołów. Cieszy się dużą popularnością wśród tamtejszych sokolników, szpital dziennie potrafi przyjąć nawet ponad 150   5. pacjentów, a rekord wykonanych w ciągu jednego dnia endoskopii wynosi 93. Dzieje się tak głównie dzięki głęboko zakorzenionej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich tradycji sokolniczej – układania ptaków drapieżnyh do polowań. Szejkowie do dziś posiadają po kilkadziesiąt sokołów, które przywożą regularnie do szpitala – 2 razy w roku na rutynowy przegląd (check up), oraz gdy zaobserwują u danego osobnika niepokojący uraz czy schorzenie. Dzięki dużej ilości pacjentów oraz państwowym funduszom, ADFH jest wyposażony w profesjonalny sprzęt, pomieszczenia szpitalne oraz własne laboratorium diagnostyczne. Pracujący tam lekarze oraz technicy weterynarii wykazują się ogromną wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie medycyny ptasiej.

            Sokolnictwem zajmuję się od 13 roku życia a marzenie o stażu w ADFH towarzyszyło mi od początku studiów. Lekarzem weterynarii chc16.iałam zostać od momentu otrzymania pierwszego mojego ptaka, którym zajmuję się już od 8 lat. Medycyna ptasia oraz sokolnictwo są moją pasją, a szpital, w którym odbywałam staż, łączy doskonale te dwie dziedziny. Miejsce to cieszy się doskonałą opinią także wśród europejskich sokolników. O możliwości uczestniczenia w kursie dla lekarzy weterynarii w Abu Dhabi dowiedziałam się od znajomej w Szwajcarii, gdzie pracowałam układając ptaki drapieżne do pokazów. Dokładne informacje o warunkach praktyk zamieszczone są na stronie internetowej szpitala. Po wypełnieniu formalności oraz dokonaniu opłat, udałam się do Abu Dhabi, gdzie od pierwszych minut pobytu czekała na mnie miła opieka pracowników szpitala. Zakwaterowana zostałam w mieszczących się na terenie tej instytucji domach dla pracowników. Warunki mieszkaniowe były bardzo dobre. Praktykanci otrzymywali codziennie posiłki do pokoju a obsługa była miła. W miejscu, w którym mieszkałam zapewniony był dostęp do mediów oraz internet.

            17.W ramach kursu uczestniczyłam w 16 spotkaniach kameralnych, w czasie których miałam możliwość zapoznania się z teorią dotyczącą chorób ptaków. Dodatkowo moim zadaniem było samodzielne przygotowanie prezentacji bądź eseji na temat zagadnień poruszanych na zajęciach. Prace te były oceniane przez lekarzy weterynarii specjalizujących się w chorobach ptaków drapieżnych. Posiadając przygotowanie teoretyczne mogłam brać udział w części praktycznej kursu. Umożliwiono mi nauczenie się między innymi takich czynności jak pobieranie krwi ptakom oraz przeprowadzanie operacji tkanek miękkich. Dzięki zdobytym umiejętnościom, samodzielnie wykonywałam zadania takie jak: badania ogólne ptaków, pobieranie krwi sokołów oraz innych próbek do badań, podawanie kroplówek, wlewy dożylne, zdjęcia RTG. Podawałam ptakom lekarstwa, bandażowałam kończyny, korygowałam dzioby oraz szpony. Dodatkowo ważną umiejętnością, jaką 4.nabyłam jest sztukowanie – naprawa piór ptaków drapieżnych. Codziennie asystowałam przy znieczuleniu ptaków oraz operacjach chirurgicznych i endoskopiach. Kurs był zakończony egzaminem, na którym sprawdzona została moja wiedza teoretyczna oraz umiejętności praktyczne. Aby zdać egzamin musiałam samodzielnie zbadać sokoła, zrobić zdjęcie RTG, przeprowadzić endoskopię worków powietrznych, a następnie ocenić wyniki badań, postawić diagnozę, zaprezentować proponowany plan leczenia oraz przedstawić rokowania.

Uzyskując pozytywny wynik egzaminu otrzymałam certyfikat świadczący o zdobytej przeze mnie wiedzy oraz umiejętnościach.

W mojej ocenie kurs ten doskonale przygotowuje do pracy z ptakami drapieżnymi, daje możliwości opanowania umiejętności praktycznych niezbędnych do leczenia ptaków, a także znacząco poszerza wiedzę kursanta na temat chorób ptaków. Atmosfera w szpitalu jest bardzo miła, obsługa wymagających klientów na najwyższym poziomie a podejście do kursanta bardzo rzetelne.

Z czystym sumieniem polecam te praktyki osobom chcącym specjalizować się w chorobach ptaków drapieżnych.

 

Miejsca, które moim zdaniem warto odwiedzić w Abu Dhabi:

  1. Sheikh Zayed Grand Mosque
  2. Corniche Beach
  3. Herrtage Village
  4. Yas Island – Yaswaterworld & Ferrari World

Galeria

Renáta Tobolová


Brak komentarza

Brak komentarza.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Copyright © 2009 – Wydział Medycyny Weterynaryjnej. -Logowanie -Kontakt z adminem - Twoje IP:

Wszelkie znaki graficzne użyte w serwisie stanowią własność odpowiednich instytucji i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych