photo1 photo1 photo1 photo1 photo1 photo1 photo1 photo8 photo9 photo10


Austria 2017

środa 30.10.2019

Greifvogelwarte Riegersburg 08.08.2017r-10.09.2017r.

 

Falon Austria (25)            Studenckie praktyki hodowlane odbyłem w hodowli sokołów RAYMOND FALCONS znajgdującej się w mieście Merkendorf w Austrii. Właścicielem tego ośrodka jest Pan  Raimund Weinhappl, który swoją działalność prowadzi od ponad 30 lat. Celem i głównym założeniem ośrodka jest hodowla, odchów oraz sprzedaż sokołów głównie na Bliski Wschód.

Głównymi gatunkami znajdującymi się w tej hodowli są: Sokoły wędrowne (Falco peregrinus), Rarogi zwyczajne (Falco cherrug), Białozory (Falco rusticolus), hybrydy Białozorów z Rarogami stepowymi a także podgatunek Sokoła wędrownego, Sokoły berberyjskie (Falco peregrinus pelegrinoides). Wszystkie sokoły żyją w parach, w wolierach hodowlanych o wymiarach 3,5m x 5m x 3m. Na terenie ośrodka znajduje się także woliera dla młodych ptaków, gotowych na sprzedaż, o wymiarach 15m x 10m x 5m. W  roku 2017 takich sokołów było szesnaście (jedenaście Białozorów oraz pięć Sokółów wędrownych).

Falon Austria (3)Każdego dnia, w godzinach popołudniowych sokoły są karmione przez specjalne otwory prowadzące do woliery, co minimalizuje bodźce stresowe dla tych ptaków. Pokarm dla sokołów różni się w zależności od okresu. Poza okresem lęgowym, głównym ich pokarmem są kurczaki jednodniowe. Dla urozmaicenia i wprowadzenia dodatkowych substancji odżywczych, podaje się im także mięso innych zwierząt takich jak szczurów lub gołębi. Podczas okresu lęgowego, ptaki odżywiane są tylko wysoko kalorycznym mięsem szczurów, przepiórek oraz gołębi.

Głównym moim obowiązkiem podczas praktyk była codzienna opieka i trening z sokołami. W ich skład wchodził jeden Białozór, dwa Sokoły wędrowne oraz dwa Sokoły bereberyjskie. Na taki trening składało się początkowo ukracanie ptaka, aby przyzwyczaił się do człowieka, unoszenie, czyli nauka siedzenia i jedzenia na rękawicy a następnie nauka przylotu do rękawicy zaczynając od krótkich dystansów a kończąc na około 5 metrach. Następnie rozpoczyna się oswajanie z wabidłem, czyli imitacją zwierzyny, do której ptak musi przylecieć a na którym znajduje się mięso. Po około miesiącu, taki ptak zostaje umieszczony w wolierze razem z partnerem i jest gotowy na przyszły okres lęgowy.

Falon Austria (21)Wiedza oraz umiejętności jakie zdobyłem w czasie praktyk są nieocenione. Dzięki temu, że codziennie   opiekowałem się i doglądałem tych zwierząt poszerzyłem swoje wiadomości na ich temat. Wszystkie informacje dotyczące jak takie praktyki można odbyć umieszczone są na stronie internetowej www.raymond-falcons.com.

                                                                                                                 Dominik Pomorski


Brak komentarza

Brak komentarza.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Copyright © 2009 – Wydział Medycyny Weterynaryjnej. -Logowanie -Kontakt z adminem - Twoje IP:

Wszelkie znaki graficzne użyte w serwisie stanowią własność odpowiednich instytucji i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych